Fenomén depresie sa pravdepodobne zhoduje so vznikom ľudskej civilizácie. Duševný stav, ktorý predtým Hippokrates nazýval melanchóliou, sa od rozmachu medicíny v 19. storočí lieči ako choroba. Depresia sa podľa definície vzťahuje na náladový – smutný stav, v ktorom sa svet zdá šialený a ťažkosti sa zdajú byť neprekonateľné.
Často si myslíme, že keď sme smutní, je to už prejav depresie. Smútok však nie je depresia. Depresia je choroba – porucha nálady, zatiaľ čo smútok je prechodný stav – emócia. Smútok je len jedným príznakom v diagnostike depresie. Najvýraznejší rozdiel je v časovom priebehu a hĺbke stavu. Smútok a malátnosť za normálnych okolností pominie v priebehu niekoľkých dní, až týždňov, pričom depresia trvá u niektorých typov aj viac ako dva týždne, ale aj mesiace.
O depresii môžeme hovoriť len vtedy, ak sa súčasne objavia určité typické symtómy. Príznaky depresie sa objavujú vo viacerých oblastiach, takže môžeme identifikovať emocionálne (smútok, sebanenávisť, malátnosť), motivačné (na nič nemá chuť), behaviorálne (znížená produktivita, časté ležanie v posteli, sťažovanie sa na nedostatok energie), kognitívne (človek s depresiou vidí seba nekonečne negatívne, svet a svoju budúcnosť pesimisticky) a fyzické symptómy (bolesť hlavy, poruchy trávenia, chudnutie alebo priberanie, závraty, problémy so spánkom/zaspávaním alebo prebúdzanie sa za úsvitu a nemožnosť znova zaspať.
ZDROJ:https://pixabay.com/
Prvoradá je medikamentózna liečba spolu s psychiatrickou starostlivosťou. Najvačším problémom s užívaním antidepresív je, že pacient sa stane závislím na jeho užívaní.
Už Peržania v staroveku spozorovali, že vo vtedajšej dobe a do dnešného dňa používaný šafran (Crocus sativus) zlepšuje náladu a má antidepresívny účinok. Len v dnešnej modernej dobe bolo dokázané, že výťažok zo šafranu sa osvedčil ako veľmi účinný v klinických pokusoch. Výskumy na Teheránskej Lekárskej Univerzite dokázali, že liečba pacientov s veľmi čistým extraktom šafranu boli také isté dobré, ako liečba pacientov s fluoxetin-om, alebo imipranin-om s tým rozdielom, že u pacientov ktorých liečili depresiu so šafranom, neboli spozorované žiadne vedľajšie účinky. Tieto pokusy vykonali aj na iných univerzitách s podobnými výsledkami, teda účinok môžeme považovať za vedecky dokázaný.
Relaxan tableta obsahuje vysoko kvalitný výťažok za šafranu (Crocus sativus). Presvečte sa aj Vy o pozitívnom účinku RELAXAN-u na Vašu psychiku a vegetatívny nervový systém. Nedajte šancu depresii, ani nespavosti.