Nad 35 rokov organizmus prakticky každého jedinca odbúrava viac kostí ako produkuje. Riziko vzniku osteoporózy závisí najmä od toho, akú má jedinec kostnú masu a ako rýchlo ju začína strácať.
Sila kostí závisí od ich tvaru, rozmerov a hustoty. Hustotu kostí určuje na jednej strane obsah minerálnych látok (najmä vápnika a fosforu), na druhej strane obsah organických látok (napr. kolagénové vlákna). Osteoporóza neovplyvňuje tvar kostí a rozmery, avšak postupne klesá ich hustota v dôsledku úmerného znižovania obsahu minerálnych látok a organických zložiek. Aj v súčasnosti je predmetom výskumu čo spôsobuje tieto zmeny, proces je s veľkou pravdepodobnosťou spojený s poruchami tvorby kostí.
Živá kosť sa neustále premieňa. Popri neustále sa vytvárajúcom kostnom tkanive sa staré postupne odbúrava, čo vedie v prípade mladého organizmu k úplnej obnove kostí v priebehu 2-3 mesiacov. V detskom veku je tvorba kostí rýchlejšia ako odbúravanie, preto sa kostná masa zväčšuje. Do 30 roku života dosiahne kostná masa svoje maximum, tvorba kostí a ich odbúravanie je v rovnováhe. Následne (ak jedinec nie je vyslovene fyzicky aktívny) sa tvorí o trochu menej kostí, než koľko sa odbúrava.
Riziko vzniku osteoporózy závisí vo veľkej miere od toho, akú má jedinec do 35 veku života kostnú masu a ako rýchlo ju neskôr začína strácať. Čím bola kostná masa väčšia, tým je menšia pravdepodobnosť, že strácanie kostí v starobe dospeje až do štádia osteoporózy.
Ku zdravej tvorbe kostí je potrebná strava bohatá na vitamín D a vápnik. Vitamín D je nepostrádateľný na vstrebávanie vápnika z čriev, samotný vápnik zase okrem toho, že je základnou stavebnou zložkou kostí, stimuluje tvorbu kostí. Nedostatočný príjem vápnika a vitamínu D zvyšuje riziko vzniku osteoporózy.
Zdroj: PROVITEX.SK
by