Pri metabolických procesoch sa v organizme vytvárajú toxické látky. Sú následkom nesprávnej životosprávy. V organizme každého človeka sa produkujú toxické látky, ktoré organizmus nedokáže vylúčiť prostredníctvom vylučovacieho systému.
Akákoľvek porucha rovnováhy trávenia je jedným z hlavných zdrojov vnútornej toxikácie. Tento jemný stav rovnováhy závisí od viacerých faktorov. Veľmi dôležité je vylučovanie slín, žalúdočnej šťavy, pankreatickej šťavy, črevných a žlčníkových štiav, s tým spojená harmonická peristaltika čriev, ako aj normálne zloženie črevnej flóry (črevné baktérie).
Funkcie baktérií v čreve
Zápcha neskutočne zvyšuje vstrebávanie toxických látok v čase aj množstve. Nesprávne zloženie črevných baktérií je druhým hlavným zdrojom hromadenia toxických látok. Tieto zmeny signalizujú narušenie rovnováhy nášho tráviaceho traktu.
Narušenie bakteriálnej rovnováhy spôsobuje infiltráciu veľkého množstva toxických, zaťažujúcich látok. Hnilobné a kvasné procesy, ktoré prebiehajú namiesto trávenia zároveň poškodzujú sliznicu čriev. Cez poškodenú sliznicu čriev sa nekontrolovane dostávajú do krvného a lymfatického systému produkty hnilobných a kvasných procesov. Poškodená sliznica čriev prepúšťa škodlivé produkty hnilobných procesov, ktoré znižujú regeneračnú schopnosť sliznice.
Nesprávne zloženie baktérií hrubého čreva spôsobuje ďalšie komplikácie, obzvlášť v spojení s rozkladom žlčníkom štiav. V hrubom čreve sa uvoľňujú také bakteriálne kmene, ktoré žlčníkovú šťavu premieňajú na rakovinotvorné látky. Tieto baktérie sa premnožujú najmä u takých ľudí, ktorí jedia veľa mäsa a popri tom málo zeleniny, ovocia a obilnín. Akokoľvek neuveriteľne to znie, poškodenie hrubého čreva má nežiaduci vplyv aj na baktérie ústnej dutiny. Napríklad stav zubov závisí nielen od dentálnej hygieny, ale aj od stavu hrubého čreva.
Nesprávne zloženie mikroorganizmov tráviacej sústavy napomáha premnoženiu hnilobných a kvasných húb najskôr v tráviacej sústave, neskôr sa premnoženie rozšíri aj na iné orgány, vo vážnych prípadoch do celého organizmu. Vyhubiť sa nemôžu a ani sa nedajú. Prítomnosť húb v tráviacej sústave je do istej miery prirodzená, a z hľadiska organizmu aj želaná. Tieto huby predstavujú v črevách cudzie telesá, tým pádom stimulujú imunitný systém k lepšiemu fungovaniu. Na druhej strane pomáhajú odstrániť z organizmu ťažké kovy. V prípade, že sa v organizme premnožia, dokážu spôsobiť veľké problémy. Všetky látky potrebné na ich rozmnožovanie a životaschopnosť získavajú z nášho organizmu. Svoje metabolické splodiny vylučujú do nášho organizmu. Parazitujú na nás. Niet divu, že títo pacienti sú unavení, žiaľ trpia aj inými ochoreniami.
Detoxikácia tráviacého traktu
Ak máme nadváhu, máme málo telesného pohybu, nepravidelné stravovanie, naša nervová sústava je nevyvážená, máme nedostatočný príjem tekutín, nezdravý spánok, môžeme si byť istí, že sme v štádiu toxikácie. Podozrenie môžeme mať aj pri nasledovných príznakoch: zápcha, hnačka, zapáchajúci pot a moč, pach z úst, zlý dych, opuchnutý povlakovitý jazyk, paradentóza, rýchlo sa kaziace zuby, vzdúvanie, únava po jedle. Pri týchto stavoch toxické látky, tak ako sme spomínali, vznikajú hlavne v tráviacej sústave a napádajú priamo pečeň.
Sieť vlásočníc tráviacej sústavy, ktorá transportuje aj živiny a toxické látky vedie priamo do pečene. Pečeň je ten prvotný orgán, ktorý oddeľuje, premieňa a neutralizuje tie látky, ktoré vznikajú v procese trávenia.
Laboratórnymi vyšetreniami dokážeme najjednoduchšie sledovať metabolizmus tukov. Ak máme v potrave veľké množstvo tukov, pečeň nie je schopná ich hneď premeniť, preto sa nielen zvyšuje obsah tuku v krvi, ale aj pečeň sa stáva mastnejšou. Pečeň sa snaží za každých okolností splniť tú svoju úlohu, ktorou spracováva tuk z krvi. Nespracované tuky sa sčasti ukladajú vo vlastných bunkách pečene. Takto vzniká pečeňový tuk. Tie toxické látky, ktoré pečeň nedokáže premeniť do takej formy, aby sa vylúčili pomocou vylučovacej sústavy, sa ukladajú v organizme.
Najdôležitejším vylučovacím orgánom sú obličky. Preto je dôležité, aby sme prijímali dostatočné množstvo kvalitných tekutín, tým napomáhame činnosti obličiek. Obličkám pomáhajú vo vylučovaní aj iné orgány, napríklad koža – máme na mysli potenie. Rovnako pomáhajú pľúca, existujú také látky, ktoré sa z nášho organizmu odstraňujú dýchaním. Správne fungujúca tráviaca sústava je tiež dôležitou súčasťou vylučovania.
Najväčšou zásobárňou sú spojivové tkanivá. Patria sem kosti, kĺby, šľachy, svaly, tukové tkanivá, koža, skelet vnútorných orgánov a ešte mnoho ďalších. Toto je vysvetlením toho, že starších ľudí bolia kĺby, chrbtica, kosti, ich pokožka stráca obsah vody. V prípade, že na sebe pociťujeme príznaky nahromadenia toxických a balastových látok, existuje niekoľko spôsobov ako zistíme ich mieru.
Zdroj: PROVITEX.SK
by