ČERVENÉ MÄSO – BIELE MÄSO???

Cervene maso a rakovina

V uplynulých týždňoch sme sa na mnohých miestach stretli s novou správou ohľadom konzumácie mäsových prípravkov a červeného mäsa. Pretože ste sa ma mnohí pýtali na môj názor o týchto potravinách a často o nich počujete aj na mojích prednáškach, moja rada je nasledovná:

„ Ak chceme ostať zdraví, bude lepšie ak sa nadobro zriekneme slaninky, klobások, či hovädzieho steaku.” – znie nová rada správneho stravovania. Nabádajú nás k tomu, aby sme prešli na vegetariánsky spôsob stravovania. Jedna štúdia preukázala, že z 10-ich mladých ľudí sa len jeden stravoval vegetariánsky, ostatní prešli na tzv. flexitariánske stravovanie, čo znamená, že vedľa rastlinnej stravy konzumovali aj biele mäso…

Na základe výskumov WHO a Oxfordskej univerzity zvyšuje konzumácia klobásy, slaniny a červeného mäsa vznik rakovinových ochorení o 6-7%. Nikto však neskúmal ten fakt, že riziko vzniku onkologického ochorenia jej aj bez konzumácie uvedených potravín o 6% vyššie, čiže nie je možné jednoznačne dokázať, že červené mäso spôsobuje ochorenie – píše Daily Mail. Práve naopak.

Venujme sa a ujasnime si pojem červené a biele mäso. V odbornej a gastronomickej literatúre nachádzame určité odchýlky, rozdelenie je zhruba nasledovné: medzi biele mäso kategorizujeme hydinu, zajačie mäso, ryby a plody mora.

Pojem červené mäso používame vtedy, keď mäso pri tepelnom spracovaní nevybledne, ale ostane červené – tmavšie. Patrí sem napr.: hovädzie, kačacie, husacie, divina, baranina a ďalšie konzumovateľné štvornohé zvieratá. Bravčové sa nevyznačuje takouto vlastnosťou, napriek tomu patrí do kategórie červeného mäsa, kvôli vysokému obsahu miglobínu.

Mäso obsahuje 76% vody, je vzácnym zdrojom živočíšnych bielkovín, tukov, vitamínov a minerálnych látok. Vo všeobecnosti (okrem tučné bravčového) obsahuje málo kalórií.

Vráťme sa však späť k vegánom a ich podskupinám. Vegetariánske stravovanie (len rastlinného pôvodu) neobsahuje vitamín B12, pretože jeho jediným prirodzeným zdrojom sú potraviny rastlinného pôvodu. Naše telo nie je schopné vytvoriť si samo tento vitamín, ktorý bol objavený v roku 1948. Početné klinické štúdie varujú konzumovať len potraviny rastlinného pôvodu, napr. Dr.Hermann a spol. v roku 2003 sledoval 95 vegetariánov a vysvitlo, že 77% ovo-lakto vegtariánov a 92% vegánov trpí nedostatkom vitamínu B12 !!! Nedostatok vitamínu B12 spôsobuje napr: vysokú hladinu homocysteínu, čo má za následok vznik srdcovo-cievnych ochorení, škodlivo vplýva na funciu mozgu, správanie a náladu, zvyšuje riziko lámavosti kostí, pôsobí na plodnosť a spôsobuje menštruačné problémy, atď. Pýtam sa: prečo nás nabáda WHO, aby sme sa stravovali takto „ZDRAVO”?

Živočíšne tuky sú taktiež veľmi dôležité a podľa mňa nie sú až takým strašiakom, ako sa to o nich tvrdí. Nezabudnime napr. na ich dôležitú úlohu pri vitamínoch rozpustných v tukoch ako :

Vitamin A – dôležitý pri raste a vývoji kostí, pri určitých procesoch imunitného systému.
Vitamin D – napomáha vstrebávaniu vápnika, vplýva na zloženie kostí, blokujem množenie určitých rakovinových buniek.
Vitamín E – antioxidant, dôležitý pri prevencií vzniku srdcovo-cievnych ochorení a proti kôrnateniu ciev, pri cukrovke znižuje hladinu glykémie, u žien znižuje príznaky PMS, posilňuje imunitný systém.
Vitamín K – napomáha tvorbe Gla v pečeni, zabraňuje zrážaniu krvy,

Možno, že za štatistikou WHO je opäť len hospodárske lobby … Pre porovnanie: k produkcií 1kg hovädzieho mäsa je potrebé podstatne väčšie množstvo kŕmnej zmesy, ako k produkcií 1 kg kuracieho mäsa. Tento nákladový rozdiel sa však už v predajnej cene neobjaví. Ďalej sa naskytá otázka, za akých podmienok je chovaná a akými zmesami je kŕmená hydina, ktorá v relatívne krátkej dobe dosiahne váhu vhodnú na odrez…

Každému doporučujem konzumovať aj červené mäso, samozrejme s mierou a zo spoľahlivých zdrojov! Nezabudnime, že ani naši predkovia nejedli každý deň mäso, alebo mäsové výrobky. Týždenne aspoň 2 krát držali bezmäsitý deň a piatok bol veľakrát pôstny, alebo jedli len striedmo. JEDZME PRETO, ABY SME ŽILI a NEŽIME PRETO, ABY SME JEDLI!

facebooktwittergoogle_plusmailby feather