UHĽOHYDRÁTY – priateľ, či nepriateľ človeka?

cukrovka

Pôvodná funkcia jedla

Ako je už z hystórie a evolúcie známe, jedlo už nespĺňa svoju pôvodnú funkciu … Už nie je len pohonnou hmotou, ktorá udržiava naše telo pri živote. Jedlom sa obdarúvame, keď sme smutní, ale aj keď sme veselí.

Vysoká hladina krvného cukru

Jedlá s vysokým obsahom škrobu, ako ryža, kukurica, obiloviny a zemiaky, alebo čokoláda, zákusky, či cukor, rapídne a dlhodobo zvyšujú  hladinu krvného cukru. V dôsledku vysokej hladiny glykémie začne podžalúdočná žľaza vylučovať inzulín.

Inzulín – otvárač dverí

Úlohou inzulínu je, aby cukor z krvi dopravil k bunkám. Inzulín, je ako otvárač dverí. Dvere na bunke vie otvoriť len inzulín, aby sa do nej dostal cukor. Ľudia západnej civilizácie konzumujú sústavne rafinované cukry, preto sa v ich krvnom riečišti po každom jedle objavuje veľké množstvo cukru. Je to tak veľké množstvo, ktoré bunky nepotrebujú.

insuline-1532119

Inzulínová recistencia

Vysvetlime si tento proces obrazne na nasledovnom príklade: do auta vieme natankovat len toľko pohonnej hmoty, aká veľká je nádrž. Ak natankujeme viac, prebytok vytečie. Presne to isté sa odohráva aj v naších bunkách. Keď chce inzulin pravidelne nahovoriť bunky na viac cukru – obrazne povedané – tie začnú tlačiť dvere zo vnútra, aby ich nebolo možné otvoriť. Následkom tohto ustavičného tlaku vie pozdejšie dvere otvoriť už len väčšie množstvo inzulínu. Tento jav nazývame inzulínová recistencia.

Hiperinzulinizmus

Bunky odolávajú vstrebávaniu veľkého množstva cukru, na čo ako odpoveď začne podžalúdočná žľaza posielať inzulín k „násilnému otváraniu dverí”. Bunky ako odpoveď tlačia ešte silnejšie dvere zo vnútra, sitácia sa stále viac a viac vyostruje a zhoršuje, čiže rastie inzulínová rezistenicia a rastie aj hladina inzulínu. Tento jav nazývame hiperinzulinizmus, o ktorom si povieme niečo nabudúce.

Riešenie

Máte problémy s diabetom II.typu, alebo vysokým tlakom krvi? Presvedčte sa aj Vy o pozitívnom vplyve Motýlnikovej trávy na uvedené ochorenia.

facebooktwittergoogle_plusmailby feather