Vitamíny, minerálne látky – nevyhnutná súčasť zdravej výživy – XI.

Význam multivitamínových a multiminerálových výživových doplnkov pre ženy, dojčiace a tehotné mamičky

Pod pojmom multivitamín rozumieme preparát obsahujúci viacero vitamínov. Multiminerálový výživový doplnok je zmes rôznych druhov minerálov. Minerálne látky a stopové prvky podmieňujú udržiavanie acidobázickej rovnováhy a stálosť vnútorného prostredia. Ide o anorganické zlúčeniny, ktoré sa zúčastňujú na tvorbe vitamínov, hormónov a iných –pre život nevyhnutných látok. Regulujú hospodárenie s tekutinami, zúčasťňujú sa na látkovej premene, zaisťujú optimálny priebeh biochemických procesov v organizme, odovzdávajú chemické a elektrické signály medzi bunkami, sú nevyhnutné pre funkciu srdca, svalov, nervov, mozgu, krvného obehu. Minerály sa do tela dostávajú v potravinách a vylučujú sa v podobe moču, stolice a potu.

Stopové prvky a minerálne látky  podľa dennej potreby sa rozdeľujú na:

–              makroelementy – denná potreba je nad 100 mg – fosfor, horčík, vápnik, síra, draslík, sodík, chlór,

–              mikroelementy – denná potreba je do 100 mg – jód, chróm, zinok, železo, meď selén,

–              stopové prvky – denná potreba zadaná v µg.

Vitamíny a minerály spolupracujú, ich účinok je úzko spojený. Len pre zaujímavosť niekoľko údajov:

vitamín skupiny B sa vstrebáva vtedy, keď je prítomný fosfor, uvoľňovanie vitamínu A zo zásob v pečeni podporuje zinok, nadmerný príjem horčíka zhoršuje využíteľnosť vápnika a naopak.

Aký význam majú multivitamínové a multiminerálne výživové doplnky  v období tehotenstva?

Nesmieme zabudnúť, že tehotensto oberá ženský organizmus o vitamíny a minerály, ktoré treba neustále dopĺňať. Niekoľko dobrých rád ohľadom  výživy tehotnej ženy:

Pitný režim – pite pravidelne, v menších množstvách. V závislosti od klimatických podmienok vypite minimálne 1,5 l denne. Dajte prednosť minerálnym vodám s nízkym obsahom sodíka, ale bohatým na vápnik, železo, horčík. Treba vynechať alkohol, surové mlieko, nápoje s obsahom cukru, kofeínu, kávu – predávkovanie kávou pôsobí dehydratujúco  najmä vtedy, keď  telo najviac potrebuje vodu.

Výživa – znížte príjem tukov, vyhýbajte sa silne koreneným a umelo prifarbovaným potravinám. Zo zdrojov živočíšnych bielkovín sú odporúčané vajcia, morské ryby, chudé mäso, nízkotučné výrobky s nízkym obsahom tuku, zo zdrojov rastlinných bielkovín orechy, semená, strukoviny.  Treba úplne vynechať surové mäso, ako napr. steaky, tatársky biftek, údené mäsové výrobky, stužené rastlinné tuky – obsahujúce zdraviu škodlivé transformy mastných kyselín – môžu ohroziť zdravý vývoj centrálnej nerovovej sústavy dieťaťa.   Jedzte veľa surového ovocia a zeleniny, odolávajte cukrárenským výrobkom. Veľkým problémom v období tehotenstva môže byť obezita matky, ktorá býva často príčinou komplikácií po pôrode. Naopak, podvýživa vedie k zníženej obranyschopnosti a poruchám mentálnych funkcií dieťaťa. V 1. trimestri – nepotrebujete v potrave zvýšený energetický príjem, v 2. a 3. timestri by sa príjem mal zvýšiť o 13% (300 kcal/deň), čo je približne 1 krajec celozrnného chleba s plátkom syra. Jedzte denne 5 krát. Jedlo si rozdeľte nasledovne: raňajky 20%, desiata  10%, obed  30-35%, olovrant 10-15%, večera  20%. V tehotenstve je optimálny hmotnostný prírastok 8-12 kg (1-1,5 kg za mesiac).

 

V období tehotenstva dostatočný prísun vitamínov a minerálnych látok môžete zabezpečiť užívaním vhodných doplnkov výživy určených pre tehotné matky. Dovoľujeme si Vám ponúknuť do pozornosť výživový doplnok firmy Provitex s.r.o. – LADYVIT.

LADYVIT  je multivitamínový a multiminerálový výživový doplnok určený pre ženy, dojčiace a tehotné mamičky. LADYVIT bolo zostavené špeciálne pre ženy. Potreby ženského organizmu sa v mnohých prípadoch líšia od mužského, alebo detského organizmu. Užívanie LADYVIT  tabliet je obzvlášť doporučené tým ženám, ktoré plánujú otehotnieť a dojčiacim mamičkám. Dôležité je jeho užívanie aj v kruhu žien, ktoré absolvujú nejakú diétu – na vyrovnanie nedostatku vitamínov a minerálnych látok. Dôležitou skutočnosťou je fakt, že existuje nielen nedostatočné množstvo vitamínov (hypovitaminóza), ale aj predávkovanie vitamínov (hypervitaminóza). Predávkovanie vitamínov je nebezpečnejšie, ako nedostatok vitamínov, pretože môže viesť k vzniku vážnych ochorení. Tento problém sa objavuje obzvlášť pri vitamínoch rozpustných v tuku, pretože tieto skladuje náš organizmus v tukovom tkanive. Zloženie tabliet je také, že ani pri ich dlohodobom užívaní nevzniká riziko hypervitaminózy. Základným pravidlom pri všetkých vitamínových prípravkoch je, že sa nesmieme prekročiť odporučené denné dávkovanie a je potrebné jeho užívanie podľa predpisov!

ladyvit-500x500

facebooktwittergoogle_plusmailby feather